Vaccinul Anti-Gripal (AH1N1)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Vaccinul Anti-Gripal (AH1N1)

Mesaj Scris de Bogdan la data de 02.12.09 23:16

Am deschis acest topic deoarece astazi la mine in liceu, am fost intrebati toti daca vrem sa facem acest VACCIN, evident cei din clasa mea au spus "NU" iar facand un sondaj, din tot liceul 16 elevi vor sa faca acest vaccin.
Eu zic sa nu-l faceti, mai bine incercam sa luam singuri masuri de precautie(Spalare mai des pe maini,evitarea locurilor aglomerate..etc)
Eu zic ca Romanii au cam exagerat...cu aceasta gripa.
Voi ce parere aveti?
Haide sa va arat efectele adverse!

Efecte adverse asteptate: Incidenta efectelor adverse depinde de tipul de vaccin, modul de administrare si varsta pacientului vaccinat. Exista doua tipuri de vaccinuri: unul este facut din virusuri inactivate, iar altul e facut din virusuri vii.

Vacinul cu virus inactivat pot produce efecte locale precum: inflamare, inrosire, si durere la nivelul locului unde a fost injectat vaccinul. Mai rar pot produce febra, dureri musculare sau articulare, si migrene. Aceste simptome sunt de intensitate mica si dispar dupa 1-2 zile. La copii pot aparea febra, mancarimi si cefalee (dureri de cap).

In mod exceptional, aceste virusuri anti-gripale pot produce reactii adverse precum urticarie, umflarea epidermului si a tesuturilor, crize de astm sau reactii alergice multisistemice ca urmare a hipersensibilitatii la anumite componente virale sau ale vaccinului.

Vaccinurile cu virus viu, administrate prin spray nazal, pot cauza rinoree, nas infundat, tuse, si rar gat umflat, febra joasa, iritabilitate, durere musculara si cefalee (durere de cap). La copii mai poate aparea si wheezing (respilatie greoaie cu sunet suierator) si varsaturi.

Pe langa aceste reactii adverse, datorita numarului mare de oameni care vor fi vaccinati, si a particularitatilor anatomice, fiziologice, patologice, genetice, a fiecare persoane vaccinate, pot aparea si alte reactii adverse, care sunt prea rare pentru a putea fi reprezentate relevant statistic intr-un esantion folosit in testele clinice. Fiecare reactie adversa observta dupa vaccinare va fi raportata catre OMS, pentru a fi reevaluate reactiile adverse, grupele de risc si cele de sigurata, contraindicatiile, precum si raportul risc-beneficiu.
Sursa: W.H.O

Iar acum urmariti acest VIDEO.

Bogdan
Administrator Site
Administrator Site

Mesaje Mesaje : 906
Data înscrierii Data înscrierii : 12/06/2009
Locatie Locatie : Bucuresti

http://www.lumea-mea.clubme.net

Sus In jos

Re: Vaccinul Anti-Gripal (AH1N1)

Mesaj Scris de madutza la data de 03.12.09 2:16