tratamente naturiste pt cosuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

tratamente naturiste pt cosuri

Mesaj Scris de Body la data de 19.06.10 16:46

Tratamente naturiste pentru cosuri si acnee – Retete de casa impotriva cosurilor de pe fata
Una dintre cele mai frecvente probleme ale pielii este obisnuita acnee. Adesea tinerii aflati la varsta pubertatii sunt chinuiti de puncte negre, cosuri, o piele grasa si lucioasa pe fata, dar si in zona umerilor si pe spate. Probabil ca la baza impuritatilor pielii se afla transformarile hormonale, dar acneea poate fi provocata si de medicamente si alte substante, cum ar fi uleiul, produsele cosmetice sau preparatele cu vitamine.
Mult mai dureros poate fi insa un furuncul. In acest caz, inflamatia unui folicul pilos cauzata de bacterii la radacina unui fir de par poate duce la dezvoltarea unui abces extrem de neplacut.
In cazul unei acnei severe se impune tratamentul nu doar din motive cosmetice, ci si medicaleIn orice caz este valabil principiul: punctele negre si cosurile nu se storc cu degetele! In loc de asta, se curata fata cu tincturi blande, la care se pot adauga aburi, inhalatii si comprese cu substante naturale.
Iata 3 retete naturiste pentru fata iritata si cu cosuri:
Masca de papaya
Exoticul fruct de papaya combate cosurile, punctele negre si impuritatile pielii. Aveti nevoie de 1 papaya si 2-3 lingur de smantana. Se decojeste fructul de papaya, se scot samburii si se zdrobeste pulpa fructului cu furculita. Se adauga smantana si se amesteca. Se aplica pasta pe comprese si se lasa sa actioneze 30 de minunteMasca de papaya
Exoticul fruct de papaya combate cosurile, punctele negre si impuritatile pielii. Aveti nevoie de 1 papaya si 2-3 lingur de smantana. Se decojeste fructul de papaya, se scot samburii si se zdrobeste pulpa fructului cu furculita. Se adauga smantana si se amesteca. Se aplica pasta pe comprese si se lasa sa actioneze 30 de minute.
Ulei de levantica
Datorita efectului ei calmant, levantica protejeaza si ingrijeste pielea iritata. Aveti nevoie de 5 picaturi ulei de levantica si 5 picaturi ulei de migdale. Se amesteca cele doua uleiuri eterice si se aplica prin tamponare pe cosuri. Se repeta de 2 ori pe zi.
Otet cu levantica si arnica
Este un remediu vechi si incercat pentru spalarea si ingrijirea pielii acneice. Aveti nevoie de 20 g flori de leventica, 10 g flori de arnica si 3/4 l otet de mere. Se amesteca florile cu otetul si se lasa 2 saptamani la macerat intr-o sticla bine inchisa si asezata intr-un loc insorit. Se agita cat mai des. Se strecoara si se adauga in apa de spalare ori se tamponeaza direct pielea cu vata inmuiata in solutie.
Sursa: CodRosu

Body
Membru
Membru

Mesaje Mesaje : 41
Data înscrierii Data înscrierii : 06/07/2009
Varsta Varsta : 24
Locatie Locatie : Bucuresti

Sus In jos

Re: tratamente naturiste pt cosuri

Mesaj Scris de larisadenise la data de 11.07.11 17:08

Daca afectiunea e grava ati incercat de toate si nu merge.. e mai bine sa mergeti la un dermatolog. Si eu.. la varsta mea, ma mai confrunt cu acneea. Am incercat toate solutiile pamantului. Am fost la medic si mi'a dat pastile. Problema mea nu era la exterior ca sa fie tratata cu o crema ci faptul ca organismul meu nu mai trecuse demul printr'o cura de detoxifiere.
O astfel de cura e binevenita la orice varsta!

larisadenise
Membru
Membru

Mesaje Mesaje : 35
Data înscrierii Data înscrierii : 11/07/2011
Varsta Varsta : 37
Locatie Locatie : bucuresti

http://www.e-jocuridegatit.com

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum